A mozgásszervi és reumatikus panaszok leggyakoribb kísérője a fájdalom, ami lehet akut vagy krónikus. Az akut fájdalom és a krónikus mozgásszervi fájdalom két különböző jellegű és időtartamú fájdalomtípus. Amit biztosan tudunk, hogy a fájdalomnak nincs egységes mértékegysége, ami egyesek számára csupán kellemetlen, az mások számára elviselhetetlen lehet, így fontos, hogy megtaláljuk a számunkra hatásos terápiás lehetőségeket.
A tavaszi sportok és kerti munkálatok megkezdésével elszaporodnak a rándulásból, húzódásból és túlterhelésből eredő mozgásszervi panaszok. Hajlamosak vagyunk a téli inaktív időszak után hirtelen belevágni az aktív sportolásba, amiből kisebb panaszok eredhetnek.
A nyugati orvoslás mellett, számos klinikai vizsgálatokkal igazolt alternatív, gyógynövényes lehetőség létezik, amik az akut panaszokat képesek enyhíteni fájdalomcsillapító, izomlazító, relaxáló, görcsoldó, stresszkezelő hatásuk révén. Metaanalízisek alapján az aromaterápia szignifikáns pozitív hatást fejt ki (a placebóhoz vagy a szokásos kontrollokhoz képest) a fájdalom csökkentésében.[1]
Az orvosi kezelés nem kiiktatható komolyabb panaszok esetén, azonban a gyógyszeres kezelés és ezek kölcsönhatásaiból eredő további panaszok miatt, javasolt enyhébb tünetek esetén a természetközelibb kezelési módok bevezetése.
A gyógynövények ezen belül is az aromaterápia hatásos kiegészítői az orvosi kezelésnek, melyek segítenek a panaszok enyhítésében és az életminőség javításában.
Az eredmények azt mutatják, hogy az aromaterápiát a jelenlegi fájdalomcsillapító eljárások biztonságos kiegészítésének kell tekinteni, mivel egyik bevont tanulmányban sem számoltak be káros hatásról.[2]
Egyértelműen látszik a tendencia, hogy a patikai készítmények is előtérbe helyezik a gyógynövényes, illóolajos balzsamokat is. Miért ne használhatnánk a saját illóolajpatikánkat az edzőteremben, a szaunában, masszázs közben vagy az otthoni terápiában?
Mire gondolj, amikor izom vagy ízületi fájdalom gyötör? Ne nyúlj rögtön a gyógyszeres szekrénybe, vannak olyan otthoni praktikák, amik enyhülést hoznak.
Mely illóolajok jöhetnek szóba? Milyen hatóanyagokat tartalmaznak?
Mozgásszervi panaszok esetén az általunk is elismert és a Magyar Gyógyszerkönyvben (Ph. Hg VIII.) is szereplő illóolaj-növények a következők:
Főbb aromás vegyületei:
- 1,8-cineol (eukaliptol): gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik és hatékonyan enyhíti a fájdalmat, javítja a vérkeringést, ezáltal vérbőséget okoz.
- Alfa-pinén és béta-pinén: ezek a terpén vegyületek természetes gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és segítenek enyhíteni az ízületi-, és izomfájdalmat.
Főbb aromás vegyületei:
- Monoterpének (alfa-pinén, béta-pinén)
- Alpha-terpineol
- Kámfor
Ki ne emlékezne a nagymama kámforos kenőcseire, amiket a „reumájára” kent. Serkenti a vérkeringést, hűsítő hatású, segít enyhíteni a fájdalmat.
A linalool köztudottan relaxáló, lazító hatású, így a bevethető izommerevség, letapadt izomzat esetén.
Hűsítő hatású illóolaj, ami hatékony lehet borogatásoknál melegedő, gyulladt ízületek esetén.
A menta illóolaj fő összetevője a mentol, ami frissít, hűsít, lazít, görcsoldó hatású, így hatékony lesz akut rándulás, ficam bemasszírozására. A mentol előnyös hatása a krónikus fájdalomcsillapításban azáltal jön létre, hogy az idegvégződéseket stimulálja és hűsíti, ezáltal csökkentve a fájdalomérzetet.
Főbb aromás vegyületek:
- Monoterpének (alfa-pinén, béta-pinén)
- Kámfor
Kiváló segítség az izomgörccsel érintett végtagok kezelésében.
Főbb aromás vegyületek:
- Piperin
- Béta-Caryophylle
Ez a két hatóanyag nagy mértékben dúsul a feketebors illóolajban és kifejezetten gyulladáscsökkentőként hat.
Eukaliptol, kámfor, Alfa és Béta-Pinén tartalma magas. A legismertebb népgyógyászati növény, ami számos gyulladáscsökkentő-, és fájdalomcsillapító krém és kenőcs összetevője.
A Magyar Gyógyszerkönyvben nem szereplő, azonban a HerbaTherapy kutatásain és tapasztalatain alapuló hatásos illóolajok:
A Copaiba illóolajjal többéves pozitív tapasztalatunk van, illata kellemes, balzsamos, hatása vitathatatlan. Ez az illóolaj tartalmazza legnagyobb koncentrációban a β-caryophyllene aromás hatóanyagot, ami igazoltan gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
A gyömbér illóolaj masszázsolajként kiválóan hat a szövetek között felgyülemlett folyadék eltávolítására, fokozza az anyagcserét ezzel segítve a salakanyag eltávolítását a szervezetből. Kiváló bemasszírozó izomláz esetén.
Rendkívül hatékony fájdalomcsillapító, egyre elterjedtebb, viszont alkalmazása körültekintést igényel.
A kúszó fajdbogyó illóolajában található metil-szalicilsav a szalicilátok csoportjába tartozik, hasonlóan az Aspirin hatóanyagához. Ezért szalicilátokra érzékenyeknél, várandósoknál, gyermekeknél nem szabad alkalmazni. Nem javasolt használatuk olyan személyeknél, akik vérhígítót szednek vagy gyomor-, bélrendszeri fekélyben szenvednek.
Hogyan alkalmazd? Milyen terápiás lehetőségeket javaslunk?
Az otthoni balzsamok olajok, kenőcsök alkalmazásakor a fent felsorolt illóolajokat mindenképpen hígítani szükséges, azokat közvetlenül hordozóolaj nélkül nem lehet felvinni a bőrre, mert erős bőrirritációt okozhatnak.
Az aromaterápiás módszer típusától függően a hígítási arány 5-50% is lehet, ami nagyban eltér a kozmetikai felhasználás hígítási arányaitól.
1. Borogatás
Meleg borogatás
A meleg borogatás alapelve, hogy az alkalmazott meleg segít megnyugtatni és ellazítani az izmokat, javítani a vérkeringést és fokozni a sejtek anyagcseréjét, ezáltal egy szövetlazító hatás is kiváltható. A meleg borogatás a meleg hatása révén elősegíti a vérerek tágulását (vasodilatációt), ami jobb véráramlást és oxigénellátást eredményez az adott területen. Ezáltal a fájdalom csökkenhet és a gyógyulás folyamata is felgyorsulhat.
Hatása: izomlazító, fájdalomcsillapító, görcsoldó, szövetlazító, gyulladáscsökkentő
Alkalmazási időtartam: 15-30 perc
Indikáció: menstruációs görcsök, idült gyulladás, fascia rendellenességek, izommerevség, izomgörcs
Módszer: A fájdalmas területre felvisszük az általunk elkészített olaj-keveréket és a meleg, de nem forró vízbe áztatott anyagot helyezzük fel, majd száraz ruhával is borítsuk be, ezzel gátolva a kifelé való hőleadást. A vizes ruha gélpárnával is kiváltható.
Hideg borogatás
A hideg borogatás célja a hőelvonás. Alkalmazásával az izmokban és ízületekben a hőmérséklet gyorsan csökken, és ez hatékonyan enyhíti az akut fájdalmat, gyulladást és duzzanatot. A hidegborogatás enyhítheti az izmok és ízületek gyulladását, elősegíti a vérerek szűkülését (vasokonstrikció), ami csökkenti a duzzanatot és a véráramlást.
Hatása: gyulladáscsökkentő, duzzanatcsökkentő
Alkalmazási időtartam: 10-15 perc
Indikáció: akut sérülés, ficam, rándulás, ízületi gyulladás
Módszer: A fájdalmas területet bemasszírozzuk az általunk elkészített olajkeverékkel és törölközőbe csavart gélpárnát helyezünk fel a fájdalmas területre. Térd, könyök, váll esetében a gélpárnát nem a csontra, hanem az ízület két oldalára tesszük.
2. Bedörzsölők, illóolajos bemasszírozás
A fenti illóolajokból magunk is készíthetünk illóolajos keveréket. A keverékből 5-6 cseppet tegyünk két evőkanál bázisolajba (mandulaolaj, jojobaolaj, szezámolaj, olívaolaj) és körkörös mozdulatokkal masszírozzuk be. A keveréket sose alkalmazzuk növényi olaj nélkül.
Receptek akut mozgásszervi fájdalomra
Az akut fájdalom gyorsan kialakuló, általában közvetlen sérülés vagy kórós folyamat eredményeként jelentkező átmeneti fájdalom. Legtöbbször néhány napig vagy pár hétig tart.
Jellemzője: éles, égő vagy szúró jellegű fájdalom, ilyen az izomláz, rándulás, ficam, kisebb izomszakadás, ínhüvelygyulladás.
Fájdalomcsillapító masszázsolaj
- 4 evőkanál frakcionált kókuszolaj
- 6 csepp golyós eukaliptusz illóolaj (Eucalyptus globolus)
- 4 csepp rozmaring illóolaj
- 3 csepp levendula illóolaj
- 3 csepp közönséges boróka illóolaj
Sportolaj bemelegítéshez és lemasszírozáshoz
- 4 evőkanál frakcionált kókuszolaj
- 4 csepp mezei menta
- 2 csepp kúszó fajdbogyó
- 2 csepp gyömbér
Receptek krónikus mozgásszervi fájdalomra
Krónikus mozgásszervi fájdalomról akkor beszélünk, ha a fájdalom és annak oka már hónapok vagy akár évek óta fennáll. A mozgásszervi panasz mindig egy hosszútávú kóros állapot eredményeként alakul ki.
Jellemzője: A fájdalom tartós, tompa. Idővel fokozódhat és az életminőséget is befolyásolhatja.
Ízületi (artritisz) gyulladás bedörzsölő:
- 4 evőkanál frakcionált kókuszolaj
- 4 csepp kúszó fajdbogyó
- 3 csepp borsmenta
- 2 csepp copaiba
- 2 csepp gyömbér
Lazító masszázsolaj
- 4 evőkanál frakcionált kókuszolaj
- 6 csepp levendula illóolaj
- 3 csepp édesnarancs illóolaj
- 2 csepp copaiba illóolaj
Jelenleg egy hatóság sem szabályozza az illóolajok tisztaságát, hatóanyag-tartalmát, erősségét, így ezek a tényezők forgalmazónként eltérőek lehetnek. Ügyeljen arra, hogy kizárólag jó hírű, megbízható forgalmazótól vásároljon illóolajat.
A HerbaTherapy az orvosi aromaterápia képviselőjeként a forgalomba hozott illóolajait Magyarországon a Semmelweis Egyetem Farmakognóziai Intézetében vizsgáltatja be, független vizsgálat keretében.
Irodalomjegyzék
- Dr. Babulka Péter – Dr. Boros Szilvia Gyógynövények és alternatív terápiák a mozgásszervi betegségek kezelésében
- Csermely Miklós: Fizioterápia
- Keri Wiginton, Melinda Ratini, DO: Essential Oils for Knee and Joint Pain
- Shaheen E. Lakhan, Heather Sheafer, and Deborah Tepper: The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis
dr. Koroknai András
reumatológus főorvos, sportorvos,
a HerbaTherapy szakmai vezetője