A HerbaTherapy nagy hangsúlyt fektet az illóolajok minőségére, figyelve az illóolajbeszerzés forrását, az illóolajok összetételét és azok tárolását, mivel a minőség meghatározza a hatásosságot és a biztonságot is.
Az illóolajokat hamisíthatják, szennyezve lehetnek gyom- és rovarirtószerekkel, lágyítókkal, illetve természetes összetételük is változhat például a tárolástól vagy termesztési körülményektől függően. A HerbaTherapy éppen ezért mindent megtesz, hogy állandó és jó minőséget biztosítson a vásárlóknak.
Környezet hatása az illóolaj összetételre
Bár az illóolajok sokféle komponenst tartalmaznak (olykor akár több mint százat, pl. damaszkuszi rózsa), hatásukat jellemzően egy vagy két alkotóelem dominálja.
A borsmentaolaj számos tulajdonsága, például mentol tartalmának tulajdonítható (40%), és az eukaliptusz hatását is nagyrészt 1,8-cineol tartalma (75%) határozza meg. Annak ellenére, hogy a legtöbb alkotórész a teljes olaj kevesebb mint 1%-át képviseli, még ezeknek is lehet markáns hatása.
A legtöbb esetben az alkotóelemek százalékos aránya egy tartományon belül változik. Ezt befolyásolhatja például földrajzi hely, időjárási viszonyok, talajtípus, a növény kora vagy az évszak, amikor betakarítják.
Nagy eltérések láthatóak például a francia Mentha x piperita olaj esetében, ahol az illóolaj menton tartalma 6,1–8,1% októberben és 48,8–54,5% júniusban. Az is fontos lehet, hogy hány méteren termett a növény. Törökországban a 18 méteres magasságban termett kakukkfűből kinyert illóolaj átlagos p-cimol tartalma 39,5% volt, az 1200 méteren termett növényeké pedig 28,3%.

Kemotípusok
Illóolajok esetén nagyon fontos beszélni a kemotípusokról is. Ezek különböző változatok egy fajon belül, amelyek gyakorlatilag azonos megjelenésűek, de illóolajaiknak más a főkomponense. A kemotípusokat a fő alkotóelem után nevezik el.
Kereskedelemben kapható kakukkfű illóolajoknak például a következő hét kemotípusa elérhető: karvakrol, timol, timol/karvakrol, borneol, geraniol, linalool, tujanol.
A piacon található kakukkfűolajok többsége timolban és/vagy karvakrolban gazdag, amelyek erős antibakteriális hatással rendelkező vegyületek. A toxicitás néhány illóolaj esetén nagymértékben függ a kemotípustól (pl.: bazsalikom vagy ho levél).
Éppen ezért is tartjuk fontosnak a HerbaTherapynál, hogy információt nyújtsunk arról, hogy milyen főkomponensekkel rendelkeznek illóolajaink.
Elnevezés
Az illóolaj-kereskedelemben a latin, botanikai, tudományos név használata létfontosságú, mert sokféle növényt takarhat egy név, illetve több név is adható ugyanannak növénynek. Példa a cédrusfa, akár 10 növényt is jelenthet, mivel mindegyik illóolaját cédrusfa illóolajként árulják.
Általánosságként elmondható, hogy egy növény neve olykor változik, azonban ez az elnevezés a tudomány, azaz latin névben csak nagyon ritkán fordul elő. Ezért egy prémium, terápiás minőségű terméknél fontos, hogy az illóolaj neve latinul is feltüntetésre kerüljön.
Szennyezések
Szennyező anyagoknak nevezhetjük azokat a vegyületeket, amelyek az illóolajok nem természetes összetevői, például peszticidek (növényvédőszerek), lágyítók, oldószermaradékok (oldószerrel kinyert illóolajok esetén) vagy szándékos hamisítás során hozzáadott anyagok. Az illóolajok antimikrobiális tulajdonságaik miatt általában – természetes módon – nem tartalmaznak mikrobiális szennyeződéseket, pl.: gombákat, baktériumokat.
Több mint 400 peszticid (növényvédő) vagy herbicid (gyomírtó) vegyület létezik, amelyek felhasználhatóak illóolaj tartalmú növények kezelésére, és ezek közül számos megjelenhet az illóolajokban is.
Például a klórpirifosz rovarirtó szer 5,7%-a átvivődhet a rózsasziromról rózsavízbe, ha kezelés után nyerik ki az illóolajat. A klórpirifosz felnőtt férfiakban alacsony tesztoszteronszinttel társulhat, és újszülöttekben központi idegrendszeri tüneteket okozhat.
A propikonazol és tebukonazol, gombaölő szerek, amelyeket pl.: a borsmenta esetén alkalmazhatnak; egy vizsgálat alapján a menta illóolajban is előfordulhat. A propikonazol negatív hatással lehet például a májra és az immunrendszerre. Viszont a legtöbb biocidnak rossz a bőrön keresztüli felszívódása, de bizonyos mértékben felszívódhatnak. Éppen ezért a HerbaTherapy olyan forrásból szerzi be az illóolajokat, ahol a növényvédőszer és gyomirtó szennyezettséget ellenőrzik.
Egy másik lehetséges szennyezőcsoport a ftalát-észterek, közismertebb nevén ftalátok, amelyek a lágyítószerek fő csoportját képezik. Élelmiszerekben, beltéri levegőben is jelen lévő szennyezők, de előfordulnak például műanyagokban (edényekben, csomagolásban, játékokban). 1999-ben az EU betiltotta a ftalátok használatát egyes termékekben, például babajátékok esetén.
A ftalátok káros hatást fejthetnek ki a májra, gyomor-bél rendszerre, hormonrendszerre, továbbá rákkeltőek lehetnek. Bár a felhasználás némi csökkenést mutat, továbbra is problémát jelentenek, például 2003-ban Németországban 85 személyből 10-ben meghaladta az EU által ftalátokra vonatkozóan megállapított beviteli értéket a mért mennyiség.
Ftalátok nem szándékos szennyeződésekként vagy szándékos hamisítás (illóolajok hígítása) útján kerülhetnek az illóolajokba. Egy vizsgálatban citrom, narancs és mandarin illóolajok majdnem minden mintájában találtak valamilyen ftalátot. Feltételezik, hogy a ftalátok a gyártási folyamat során felhasznált műanyagokból származtak. Az illóolajokban a ftalát hamisítás/szennyeződés csökken a szigorodó jogszabályok és a ftalát-toxicitással kapcsolatos adatok ismertsége miatt is.
Következő szakértői cikkünkben foglalkozunk azzal a rendkívül izgalmas kérdéskörrel, hogy miképpen tudjuk felismerni a hamisított illóolajat, meddig és hogyan célszerű tárolni azokat, hogy a legkisebb minőségi romlást szenvedjék el.
Pingback: Miért fontos az illóolaj minősége? Így ismerd fel a hamisított illóolajat! – II. rész
Jó napot kívánok!
Érdekelne,honnan vannak a gyógynövények,amit használnak?
Kedves Andrea! Köszönjük érdeklődését az illóolajaink iránt. A gyógynövények, amelyekből az illóolajok készülnek, leginkább a saját természetes élőhelyükről, azaz az adott növény géncentrumából szerezzük be, hiszen számunkra a minőség az elsődleges kritérium. Minden illóolaj fioláján feltüntetjük a származási országot.