Az elmúlt időszakban egyre többen fordultak a természet ajándékai, a természetes gyógymódok irányába. Az aromaterápia azonban nemcsak „békeidőkben” jelenthet természetes és szelíd segítséget, hanem akkor is, amikor immunrendszerünk védelme és megfelelő állapota kiemelt fontosságú, és már a csapból is az immunerősítés fontossága „csöpög”.
Miben segíthet tehát az aromaterápia, az illóolajok világa? Semmi hókusz-pókusz, semmi szemfényvesztés; nem hinni kell benne, hiszen működése tudományosan alátámasztott.
Gyorsan fussuk végig, mi is az az aromaterápia?
Az illóolajok is, akárcsak a gyógyszerek, kémiai vegyületeket tartalmaznak, csak a gyógyszerekkel ellentétben sokkal összetettebbek, nem csak 1-2 hatóanyagot foglalnak magukba. (pl.: orvosi zsálya 45 összetevőjét írták le).
Az illóolaj-komponensek, bőrünkön keresztül vagy belélegezve jutnak be a szervezetünkbe, és megfelelő alkalmazás mellett gyógyító hatásúak lehetnek.
Az aromaterápia kettősségével kiemelkedik az egészségmegőrzés és a kiegészítő kezelések, komplementer terápiák sorából: fizikai síkon mutatkozó ereje lélekre ható tartalommal egészül ki.
De mit mond a tudomány?
A Pécsi Tudományegyetem kutatásai rámutattak arra, hogy egy átlagos, 15 m2 szobában az összes kórokozó elpusztításához több liter illóolaj párologtatására volna szükség! A jó hír viszont az, hogy kis mennyiségben is képesek jótékony hatást kifejteni, mivel pár csepp párologtatott illóolaj is csökkenti a levegőben lévő baktériumok és gombák számát.
Az illóolajok baktériumgátló hatását rengeteg laborkísérletben igazolták, számos kórokozó esetén, (pl.: a tüdőgyulladást okozó Streptococcus pneumoniae vagyPseudomonas aeruginosa).
Ezzel összefüggésben lehet az a pozitív tapasztalat, amit egy olasz tanulmányban közöltek: azon betegek gyógyszer (pl.: antibiotikum, gyulladáscsökkentő) használata lecsökkent, ahol egy bizonyos illóolajkeveréket minden nap elpárologtattak.
Amikor e cikk íródott, még nem állt rendelkezésre olyan tudományos adat vagy publikáció, amely klinikai tesztekkel igazolná az illóolajoknak a SARS-CoV-2 koronavírus elleni hatékonyságát, viszont laborkísérletekben számos illóolaj esetén kimutattak már vírusellenes hatást, aminek az egyik lehetséges mechanizmusa, hogy gátolja a vírusok sejtbe jutását.
- Az egyik legtöbbet és leggyakrabban vizsgált illóolaj a teafa: antibakteriális és gombaölő hatása mellett több kutatás is rámutatott vírusellenes potenciáljára, egyes kísérletekben gátolta az influenza vírus bizonyos altípusának a szaporodását. Fantasztikus antiszeptikus hatása miatt kiemelkedik az illóolaj palettából.
- Az Eucalyptus nemzetség több faját is számos kutatási munkába bevonták. Vegyületeit tekintve rendkívül összetett a kép, közel 20 főkomponenst, javarészt terpéneket tartalmaz (pl. 1,8 cineol). Ezen vegyületeknek köszönhető kimagasló gyulladáscsökkentő és vírusellenes hatása.
- A babér illóolaja is rendelkezik vírusellenes tulajdonságokkal, ezért nagyszerű társ lehet a diffúzorban párologtatva – kiváló szinergiát alkot például az édesnaranccsal.
Hogyan használd őket?
Készíts el az alábbi keveréket! Nem tudod, hogyan használd? Arra is adunk tippeket!
- Eucalyptus radiata – 60 csepp
- Teafa – 45 csepp
- Citrom – 15 csepp
- Szegfűszeg – 15 csepp
- Orvosi levendula – 15 csepp
Felhasználási javaslatok:
- Alkalmazhatod gerincbedörzsölőként is, amely egyrészt energetizál, és egyben támogatja immunrendszeredet is (5 cseppet oszlass el egy kanál sárgabarackmag olajban, gerinc mentén felfelé simítsd fel)
- Készíthetsz belőle immunerősítő fürdőt is: 15 cseppet a fenti keverékből keverj el egy kanál sóban, és tölts el a fürdőben 15-20 percet
- Diffúzorban is párologtathatod: cseppents a készülékedbe 10-15 cseppet a fenti keverékből
A növények éltető ereje
Amíg a Nap első meleg sugarai nem simítják arcunkat, meg nem libbennek az első virágszoknyák, fel nem csendülnek az első trillák, magunknak kell gondoskodnunk immunrendszerünk védelméről, energiatartalékaink gazdaságos felhasználásáról.
A tavaszi fáradtság is kurtább lesz, ha megfelelő módon alkalmazzuk az illóolajokat a tudatos életmódunk részeként.
Az illóolajok, a növények kvintesszenciái őrzik a növények éltető erejét – bátran éljünk vele!
