Ha nem eszem meg, hogyan alkalmazzam – illóolajok bőrön keresztüli felszívódása

A növényi eredetű termékek, készítmények használata egyértelműen virágkorukat éli, még azok is nyitnának a „természetes” kozmetikumok irányába, akik esetleg nem mélyültek el jobban a témában, mert egy belső sugallat azt mondja: „ez jobb nekem, ez nem árt, nem mérgez”.

Azt fontos leszögezni, hogy a bőrrel kapcsolatos problémák nem oldódnak meg kizárólagosan a külső készítmények használatával. Egyre elterjedtebb az a nézett, mely szerint a bőrünk a bélrendszerünk tükre, és minden megmutatkozik rajta, amit megeszünk.

Az allergiás reakciók, bőrpír, ekcéma, rozácea, kiütések népbetegséggé váltak, és a kisgyermekek körében is igen gyakoriak, ami sokszor számos kellemetlen pillanatot szerez a kisebbeknek olyannyira, hogy már nem lehet csak úgy bevinni a homokozóba, medencébe, nem visel el a bőrén bármilyen ruhát, vagy tisztítószert.

Az illóolaj használat napjainkban igen elterjedt, így az alkalmazásuk hígított vagy hígítatlan formában nagyon sok kérdést felvet.

Testünk első védelmi vonala

A testünket borító bőrrendszer elsődleges feladata a védelem, amely funkciót egy szelektíven áteresztő rendszeren – gáton – keresztül valósít meg. A bőr természete felvet jó néhány kérdést azzal kapcsolatban, hogy az illóolajok használatának van-e létjogosultsága:

  1. Hogyan jut át az illóolaj a bőrön?
  2. Tudjuk-e a fokozni a felszívódást?
  3. Be tudjuk-e juttatni a molekulákat a bőr mélyebb rétegeibe?

Nem tudjuk megkerülni azt, hogy ne beszéljünk a bőr felépítéséről. Nagyon fontos számunkra, hogy megértsd, hogy meglévő és jövőbeni termékeinknél, miért alkalmazunk egy-egy összetevőt, vitamint, bőrpuhítót…

A bőr három egymásra épülő intelligens rétegből áll:

  1. felhám, azaz epidermisz
  2. irha (dermisz)
  3. bőralja (hipodermisz)

A felhám,- irha,- és bőraljasejtek, az immunsejtek, a vérerek, a faggyú, és verejtékmirigyek közösen alkotják azt a többrétegű elasztikus masszát, amit „bőrnek” nevezünk.1 A bőr a testünk első védelmi vonala, egyben a legnagyobb emberi szerv. Itt sokan csak a külső behatásoktól való védelemre gondolnak, de ugyanolyan fontos, hogy a bőrünk felel azért, hogy a víz ne párologjon el a szervezetünkből.

Bőrünk állapotáért a sejtjeink összesége, a benne található jó baktériumok és gombák működése is felelős. Itt már sejteni lehet, hogy miért fontos, hogy a bélflóránk megfelelően működjön és egyensúlyban legyenek a bélrendszerben található gombák és jó baktériumok. Ide tartozik mikrobiom rendszerünk helyes működése, de erről egy külön bejegyzésben fogunk írni.

Szóval nagyon leegyszerűsödve a bőr sejtjei alulról törnek felfelé és minél előrébb nyomulnak, elkezdenek szarusodni, majd a bőrmegújítás folyamataként leválnak.

A bőr középső, belső rétegét dermisznek nevezik. Kötőszövetből, idegvégződésekből, vérerekből, nyirokerekből, verejtékmirigyekből, faggyúmirigyekből és szőrtüszőkből áll. A transzdermális, azaz bőrön át történő felszívódás legjelentősebb gátja az epidermisz.2 Ez a tény nagyon fontos lesz a növényi olajok és illóolajok alkalmazásánál, ugyanis nekünk az a célunk, hogy a hasznos molekulás bejussanak a szisztémás keringésbe, a véráramba.

A mi fő célunk a transzdermális felszívódás, hogyan lehetséges?

Magyarázatunk nem az orvosszakmának szól, a megértést próbáljuk szemléltetni egy egyszerű hasonlattal, amivel naponta találkozhatunk.

Három mód:

  1. Intracelluláris útvonal: leárazás van és áthatolsz mindenkin – sejtből sejteken át
    A molekulák közvetlenül a corneocytákba (a stratum corneum sejtjeibe) jutnak be, majd befelé haladnak, a corneocitákba.
  2. Sönt útvonal: leárazás van és a tömegben átcikázol az emberek között
    A molekulák a sejtek közötti apró tereket használják ki és a molekulák ezen surranóúton jutnak le mélyebb rétegekbe.
  3. Közvetlen bejutás”: a boltvezető a barátnőd és nyitás előtt bemehetsz válogatni
    Ilyen útvonal a verejtékmirigyek, a faggyúmirigyek és a szőrtüszők. A keratinban gazdag epidermális rétegek megbontásával, ezek a struktúrák lehetővé teszik a molekulák lényegesen nagyobb relatív bőrön keresztüli felszívódását.

És mi lesz az illóolajokkal?

Az illóolaj összetevők lipofilek, azaz zsírban oldódnak. Jól elegyednek olajban, nem elegyednek a vízzel. Az epidermisz keratinizált (elszarusodott) természete elsősorban a kiszáradás megelőzésére szolgál. Így a bőr egy viszonylag lipofil/hidrofób gát. Mivel az illóolajok és az epidermisz is viszonylag lipofil, viszonylag jól „keverednek” egymással, következésképpen az illóolajok hajlamosabbak a bőrön keresztüli felszívódásra.3

Mi fogja segíteni vagy éppen gátolni az illóolajok felszívódását?

A transzdermális felszívódás sebességét és mennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik az alkalmazás felülete, a bőrfelvitel helye, az expozíciós idő, az okklúziós technika alkalmazása és a hőmérséklet.4

Itt a válasz, hogy miért látsz annyi csuklón alkalmazott roll-on képet:
Ami a bőrfelvitel helyét illeti, a legvékonyabb hámréteggel rendelkező területek, valamint a faggyúmirigyekben, verejtékmirigyekben és szőrtüszőben gazdag területek bizonyulnak a legjobb bőrön keresztüli felszívódási területeknek. Ezek a helyek közé tartozik az arc, a nyak, a fejbőr és a csukló.5

A fő célunk az, hogy az illóolaj segítő komponensei bejussanak a véráramba és hassanak a szervezetünkre. Jelen kutatási adatok alapján az már bizonyított tény, hogy bőrön keresztül az illóolajok hatékony felszívódnak és a szervezet hatékonyan feldolgozza és kiüríti ezen molekulákat. A klinikai vizsgálatok is egyre gyakoribban, általunk tisztelt Robert Tisserand számos megfigyelést, mérést végzett, amik nagyon bíztatóak.

Akit érdekelnek egy levendula illóolajjal kapcsolatos vizsgálat eredményei:

Egy levendula illóolajjal végzett vizsgálatban a linalool és a linalil-acetát (a levendula illóolaj két fő összetevője) szintjét vizsgálták a vérben 2% levendula / 98% mogyoróolaj keverékkel végzett gyengéd hasi masszázst követően.

Mindkét összetevő mennyiségét a masszázs kezdete után 15 perccel azonosították, a csúcs körülbelül 30 perccel volt. A tanulmány a felezési idejüket is kiszámította: 13,76 perc a linalool és 14,30 perc a linalil-acetát esetében. Ez azt bizonyítja, hogy ezek az illóolaj-összetevők nem maradnak sokáig a véráramban, és a szervezet könnyen lebontja őket.6

KÓD: SZALLITAS
ingyenes szállítás 12.000 Ft felett
2 900 Ft5 500 Ft
Ennek a terméknek több variációja van. A változatok a termékoldalon választhatók ki
KÓD: SZALLITAS
ingyenes szállítás 12.000 Ft felett
2 900 Ft5 500 Ft
Ennek a terméknek több variációja van. A változatok a termékoldalon választhatók ki

Akkor hatásos az illóolajok bőrön keresztül való alkalmazása?

Lipofil természetük és kis molekulaméretük miatt az illóolaj-összetevők kiválóan alkalmasak a bőrön keresztüli felszívódásra. Valójában ezek az illatos molekulák képesek bejutni a véráramba helyi alkalmazások révén, számszerűsíthető módon. 

Sok tényező befolyásolja a bőrön keresztüli felszívódást, ilyen a bőrfelszín zsírossága, a bőrvastagság, az alkalmazott illóolaj minősége, hatóanyagtartalma, a hígítás aránya.

Összességében elmondható, hogy az illóolajok tudománya és a test fiziológiás ismerete alapján nagyon hatásos terápiákat tudunk meghatározni és elismerhetjük az aromaterápia létjogosultságát a nyugati orvoslás mellett, mint komplementer terápia.

Végezetül fogadjátok szeretettel az alábbi kettő receptet, amelyek egyszerűen alkalmazhatóak mindenki számára:

Energetizáló keverék

10 ml sárgarackmag olajhoz adj:

  • 10 csepp kubeba illóolajat
  • 3 csepp eukaliptusz radiatat
  • 1 csepp borsmentát

A fenti keverékkel át is masszírozhatod a tested egy fürdőt követően, vagy aromás fürdőt is vehetsz, ez esetben két kanál sóba tedd az illóolajokat a növényi olaj (sárgabarackmag olaj) elhagyásával.

Nyugodt pillanatok keverék

Az alábbi, kifejezetten esti keveréket készítsd el aromás fürdőhöz – fürdővízhez adj két kanál sóba kevert:

  • 8 csepp levendula
  • 4 csepp ho fa
  • 3 csepp édesnarancs illóolajat
Felhasznált irodalom 
  1. Johanna Gilbro: Bőrünk egészsége 2020
  2. https://ndnr.com/mindbody/dermal-absorption-of-essential-oils/
  3. https://ndnr.com/mindbody/dermal-absorption-of-essential-oils/
  4. Andrews SN, Jeong E, Prausnitz MR. Transdermal delivery of molecules is limited by full epidermis, not just stratum corneum. Pharm Res. 2013;30(4):1099-1109.
  5. Rougier A, Lotte C, Corcuff P, Maibach H. Relationship between skin permeability and corneocyte size according to anatomic site, age and sex in man. J Soc Cosmet Chem. 1988;39(1):15-26.
  6. https://www.semanticscholar.org/paper/Percutaneous-absorption-of-lavender-oil-from-a-oil-J%C3%A4ger-Buchbauer/35306465958d8e35e36e7933fa57ba134fe4f9b3

2 thoughts on “Ha nem eszem meg, hogyan alkalmazzam – illóolajok bőrön keresztüli felszívódása

  1. Lucskai Mezei Krisztina says:

    Szeretnék érdeklődni , hogy az illő olajok például citrom , teafa ehetőek -e ?

    • HerbaTherapy - Dr. Koroknai András says:

      Kedves Krisztina!

      Különbséget kell tennünk illóolaj (alapvetően egy zárt rendszerben történt eljárás – vízgőzdesztilláció eredménye), és az illóolajat tartalmazó gyógynövény között, mivel az illóolajok koncentrált termékek (pl. egy csepp borsmenta illóolaj 28 csésze borsmenta tea hatóanyagát tartalmazza). Magyarországon (az Aromaterapeuták Nemzetközi Szövetségének állásfoglalása alapján) nem javasoljuk az illóolajok per os, azaz szájon át történő alkalmazását. Mivel idehaza a legtöbb forgalmazó nem táplálékkiegészítő formában engedélyezteti a termékeit, így nem alkalmazható szájon keresztül. Teljesen más kérdés a fitoterápiában is alkalmazott teák kérdése, hiszen ott elenyésző százalékban oldódik ki a növényben található illóolaj, vagy adott esetben a szárítás során elillan egy bizonyos százaléka az illóolajzárványokból.

      Az illóolajok belső fogyasztása egy rendkívül érzékeny és körültekintést igénylő téma. Magyarországon illóolaj készítményt abban az esetben lehet szájon át alkalmazni, amennyiben táplálékkiegészítőként vagy élelmiszer kategóriában fűszerolajként van engedélyeztetve. Illóolajaink többszöri minősítésen mennek keresztül, ami azt jelenti, hogy a beszállítótól kapott gázkromatográfiás vizsgálatokat magunk is kontrolláljuk SOTE laborban.

      Illóolajaink a legnagyobb biztonsággal használhatóak, leggyakoribb felhasználási mód azonban a párologtatás és bőrön való alkalmazás, borogatás, bedörzsölés, gerinc melletti masszázs.

      A belsőleges illóolaj használatról 2022. januárban tartottunk egy izgalmas szakmai eseményt (Facebook esemény), amelyről a felvételt a Facebook oldalunkon találja: https://fb.watch/b0G4ME4nRE/

      Továbbá blogunkon olvasható több szakértői cikk is a témában:
      https://www.herbatherapy.hu/illoolajok-szajon-at-torteno-hasznalata-valaszok-a-tudomany-vilagabol/
      https://www.herbatherapy.hu/illoolajok-biztonsagos-lakossagi-felhasznalasa/

      Üdvözlettel,
      dr. Koroknai András

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük