Lassan kisebbségben vannak azok, akiket a tavaszi virágzás idején nem gyötör rövidebb-hosszabb szénanátha. Tömegével látni, hogy az emberek küzdenek az orrfolyással, szemviszketéssel.
A szénanátha által okozott kellemetlenség nem lebecsülendő, vannak, akik kifejezetten rettegnek ettől az időszaktól.
Szénanátha leggyakoribb tünetei:
- szemviszketés, könnyezés
- orrfolyás vagy orrdugulás
- tüsszögés
- torokkaparás
- belső fülviszketés
A TV reklámok szlogenjeit fújva ismerősként nyúlunk az antihisztamin tablettákért, orrsprayért, szemcseppért vagy épp szteroid injekcióért.
Mi is az a szénanátha és mi váltja ki?
Szénanátháról akkor beszélünk, amikor az immunrendszerünk túlzottan reagál a levegőben található és belélegzett pollenre. A szervezetünkben felszabadul a hisztamin nevezetű anyag és gyulladást okoz az orrmelléküreg-, orr- és szem-nyálkahártyán.
Nézzük meg röviden, mi is az a hisztamin:
A legtöbb hisztamin a szervezetben a hízósejtekben található kis granulákban termelődik és tárolódik, és allergén vagy más gyulladáskeltő anyag hatására szabadul fel. A hisztamint tartalmazó hízósejtek immunrendszerünk fontos részét képezik, megvédve minket a behatoló kórokozóktól.
A szénanáthával járó tünetek nemcsak ártalmatlan bosszúságot okoznak, hanem romlik az életminőségünk, csökken a teljesítményünk, valamint a krónikus alvásveszteség ingerültséghez, kimerültséghez vezethet.
A gyulladásos sejtek citokint (jelzőmolekulák) szabadítanak fel és megváltoztatják az immunrendszerünk aktivitását. Úgy képzeljük el, mint egy jelzőlámpát, ami engedi vagy éppen visszatartja az immunrendszer aktivitását.
Hisztamint felszabadító hízósejt allergiás reakció során, számítógépes illusztráció.
A szénanátha megszüntetésére nincs egyszeri, gyors, egységes csodaszer, holisztikusan kell figyelnünk a külső és belső tényezőkre.
Tippek:
- gyakrabban moss hajat, hogy a lerakódott pollent lemosd a hajszálaidról és fejbőrödről
- este és kora reggel szellőztess, amikor kisebb a pollenkoncentráció
- ne kirándulj szeles napon
- kerüld a magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztását
- kerüld a túlszínezett, túlfűszerezett élelmiszereket
- csökkentsd a cukorbevitelt, a cukorpótlókat is
A HerbaTherapy holisztikus allergiakezelési terve
A holisztikus kezelési terv fő célja az, hogy a pollendús időszakra felkészítsük szervezetünket, mind belülről és kívülről.
Fő cél a szájon át bevitt hisztamin tartalmú gyógyszer csökkentése, a szteroid alkalmazásának elkerülése, az életminőség javítása pollenszezon idején és az immunrendszer támogatása. A hisztamin felszabadulás természetes módon való csökkentése.
1. Belső támogatás
Természetes antihisztamin-bevitel
A C-vitamin és a kvercetin az egyik legjobb természetes antihisztamin. Az antihisztamin gyulladásgátló hatással rendelkezik, csökkenti a hisztamin felszabadulását. Fontos a magas magnézium, kurkumin tartalmú táplálékkiegészítő szedése, probiotikum szedése a pollen dömpinget megelőző két hónapban.
Miért lehet jó megoldás az ImmunC+ vitamin komplexünk?
A két kapszula egymás hatását támogatva segíti a nappalokat és lecsendesíti az estéket.
Nappali kapszula: C-vitamint, kvercetint és flavonoidokat tartalmaz, így természetes forrásból csökkenti az allergiás tüneteket okozó hisztamin szintjét a szervezetben.
Esti kapszula: Magas arányban tartalmaz orvosi citromfű kivonatot, ami hozzásegíti a szervezetet a pihentető alváshoz.
A C-vitamin mellett nélkülözhetetlen a bélflóra támogatása, amit probiotikum fogyasztásával tudunk támogatni.
Táplálkozás
Magas hisztamin tartalmú ételek kerülése:
- savanyított zöldségek
- alkohol, fekete tea, energiaital
- többszörösen feldolgozott, adalékanyag dús élelmiszerek majonéz, ketchup
- pácolt, füstölt élelmiszerek
- egyes ecetek
- diófélék és ezek olajai
2. Külső támogatás
Aromaterápiás lehetőségek
Az illóolajokban található hatóanyagok számos módon tudnak támogatni ebben az időszakban.
A levendula illóolajban található Linalool ellazítja a légúti simaizmokat. Alkalmazása hozzájárulhat a feszültség csökkenéséhez, nyugtató, feszültségoldó tulajdonságokkal rendelkezik.
Eucalyptus globulus (Golyós eukaliptusz illóolaj)
1,8 cineol tartalma miatt erős gyulladáscsökkentő hatású, gátolja a citokin termelést és a nyálkahártya hiperszekrécióját, megnyitja az orrjáratot.
Boswellia carterii (Tömjén illóolaj)
Alfa-pinén tartalma gyulladáscsökkentő hatású, támogatja a tüdőt és a légzőszerveket.
Cinnamomum camphora ct. cineol (Madagaszkári kámforfa illóolaj)
1,8-cineol és alfa-Terpineol hatása támogatja az immunrendszert a megfelelő működésében, visszafogja a túlműködést.
Rosmarinus officinalis ct. cineol (Rozmaring ’cineol’ illóolaj)
Gyulladáscsökkentő hatású, kifejezetten jól reagálnak a rozmaring illóolajra a légutak, hörgők, így az allergiás időszakban támogató lehet.
Gyakori arc- és hajmosás
Az arcról a lerakódott pollent naponta akár többször is leöblítheted, a hajadat akár kétnaponta mosd meg, hogy a pollen ne rakódjon le a párnádra.
Tengeri sós vizes orröblítés
Ismételd reggel és este, ezt követően kapcsold be a diffúzorodat.
Esetleges lelki háttér
Az allergiát, illetve egyes típusait egyre inkább a pszichoszomatikus betegségek körébe soroljuk. A legnagyobb rizikófaktor a nem jól kezelt stressz és a stresszhelyzetekre adott nem megfelelő válasz. A pszichoneuro-immunológia, mint friss tudományág kutatási területébe tartozik annak a vizsgálata, hogy a szorongás, a feszültség, a lelki kiüresedés és a stressz nem megfelelő kezelése milyen immunrendszeri reakciót vált ki. A szénanátha és egyes allergiák tipikusan vizsgált terület.
Akinek kifejezetten tüsszögés és orrfolyás a tünet, vizsgálja felül, milyen érzést folyt el, mi az, amit huzamosabb ideje nem mer elmondani, van-e olyan szituáció, amiben nem tudja felvállalni önmagát.
A szénanátha csillapítása nem megy egyik napról a másikra, türelemre és fegyelemre int minket. Az antihisztamint ne hagyd el egyik napról a másikra. A cél az legyen, hogy megerősítsd magad és élhetővé tedd a hétköznapokat.
HerbaTherapy receptek
Nappali légúti támogató recept
- 5 csepp golyós eukaliptusz
- 3 csepp madagaszkári kámforfa
- 3 csepp citrom
- 2 csepp rozmaring
Esti nyugtató recept
- 7 csepp orvosi levendula
- 2 csepp hofa
- 3 csepp mandarin
Esti rituálé recept
- 5 csepp orvosi levendula
- 3 csepp tömjén
dr. Koroknai András
reumatológus főorvos, sportorvos,
a HerbaTherapy szakmai vezetője
Kedves Doktor Úr! Örömmel olvastam egy elismert orvos írását ,a ” természetes ” gyógymódokról.
Más témában hol találok még öntől ilyen írásokat ?
Hol szerezhetők be ezek a termékek? Köszönöm!
Kedves Brigitta! Köszönöm megtisztelő üzenetét. Hasonló témákban itt, a HerbaTherapy szakmai blogjában talál tőlem írásokat, valamint a Koroknai Medical honlapján, a szakmai cikkek között (www.koroknaimedical.hu/blog/). A termékek, melyek saját fejlesztés és receptúra alapján készülnek, itt a HerbaTherapy webshopjában vásárolhatók meg.
Üdvözlettel,
dr. Koroknai András
Tisztelt Doktor Úr! Köszönjük a hasznos tanácsokat! Az illóolajakkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Hogy testre vagy esetleg talpra kell kenni? Köszönettel, Atina
Kedves Atina! A fenti illóolajok alapvetően diffúzorban, aromalámpában, aromamécsesben párologtatva tudnak segíteni ebben az időszakban. Belső használatra a fent említett ImmunC+ vitamin komplexet tudom ajánlani. Az Ön által említett illóolajos masszázs inkább mozgásszervi fájdalmak esetén ajánlott, erről is készült egy cikk, amelyet az alábbi linken ér el: https://www.herbatherapy.hu/illoolajok-es-az-aromaterapia-a-mozgasszervi-betegsegek-kezeleseben/
Üdvözlettel,
dr. Koroknai András